ehl-i sünnet

görüşünde birleşelim

Kulumun bana daima benim ile meşgul olması galip ve ziyade olunca, o kulumun derununu, gönlünün isteklerini ve lezzetini benim zikrime koyarım. Ne vakit ki, onun gönlünün isteği ve lezzeti benim zikrimde oldu mu; o kulum bana aşık olur. Bende ona aşık olurum.

Ne vakit ki ben ona, bana aşık oldu mu, aradaki perdeleri açarım. Kendisi ile benim aramda perdeleri kaldırırım. Onu kâmil, üstaz, akıllı kulum eylerim.

Misafirhanesinin Tanıtım Sonsuz Tevekkül Video

hakkında

hayatı,kitapları,dersi,dergahı

Sağlığının en son senelerinde yeni icat olan teyp kasetlerine 100 saat vaaz bandı doldurmuş bu arada "Cevâhir-ül İslâm, Zuhuratiye-i Geylânîye, Haza Kitab-ül Hadîs. Kitab-ı Ümmiye" ve benzeri kitapları yazmıştır.

Bu kitaplardan o zaman ancak "Cevâhir-ül İslâm", "Zuhuratiye-i Geylânîye" ve bir de hadîs kitabı matbaa da bastırılabilmiştir.Daha sonra kitaplarının tamamı oğlu Hilmi Kutlubay Hz.leri tarafından bastırılmış, yurt içinde illere....

bilal-i nadir hz. hakkında hilmi kutlubay hz. hakkında
 • MUAVİYE (RADİYALLAHU ANHU) HAKKINDA KÖTÜ SÖYLEYENLERE
  Muaviye (Radiyallahu anhu), bütün ehl-i sünnet ulemasına göre sahabe-i kiram’dan olup, Peygamberimiz (Sallalahu aleyhi vesellem) efendimizin vahiy katiblerin-dendir. Aynı zamanda Resûl-i Kiram efendimizin kayın biraderidir. Ashab ve ulema tarafından, bu sebeple kendisine mü’minlerin dayısı diye isim verilmiştir.
 • TÜRBE ZİYARETİNDE UYULMASI GEREKEN ADABLAR NASIL OLMALIDIR?
  Hadis-i Şerif: مَنْ زَارَ قَبْرِى بَعْدَ مَوْتِى كَانَ كَمْنَ زَارَنِى فِى حَيَاتِى (هب عن ابن عمر) “Beni vefatımdan sonra ziyaret eden sağlığımda ziyaret etmiş gibidir.” (Darekutni, II/278, No: 192 ; Beyhaki, Şuabü'l-İman , III/488, No: 4151; es-Süneni'l-Kübra, V/246)
 • BÜYÜK ZATLARIN TÜRBELERİ NEDEN ZİYARET EDİLİR?
  Kabirler iki sebepten dolayı ziyaret edilir. Birincisi, kabir ehlini ziyaret ederek Allah’u Teala’dan onların af ve mağfiretini dilemek.
 • DERGAHA YOLCULUĞU NEDEN İBADET SAYIYORSUNUZ?
  Ebu Hüreyre (Radiyallahu anhu)'dan Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) buyurdu ki:
 • PEYGAMBERLER DE EVLİYALARDA BİZİM GİBİ SIRADAN BİR İNSANDIR? DİYEREK KULLAR ARASINDA HİÇBİR DERECE FARKININ OLMADIĞINI İDDİA EDENLERE:
  1. Sure-i Bakara, Âyet 253: Peygamberlerin bazılarını diğer bazılarından efdal (üstün) kıldık. Bunlardan Allah’u Azim’uş-şan’ın hitabına nail olanlar vardır (Musâ –Aleyhis-selam-‘dır). Allah’u Azim’uş-şan bunların bazısını derece-i âliye (en yüksek dereceye) yükseltti (Muhammed –Sallallahu aleyhi vesellem-’dir).
 • ŞEYHE RABITA ETMEK, ONU PUTLAŞTIRMAK OLMAZ MI?
  Rabıtada şeyhini düşünmek, onu putlaştırmak olmaz mı? Allah ile kul arasına girilmez, şeyh diye bir şey yok, Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi vesllem) dahi şefaat edemez, keramet diye bir şey yoktur, gibi sözler şeyhleri ve tasavvufu tamamen inkar eden batıl mezheplerin özellikle de vahhabilerin insanları yanlışa yönlendirip zihinleri karıştırmak için söyledikleri sözler olup onların batıl görüşleridir. Bu batıl görüşte olanlar özellikle bu rabıta hususunda, Sure-i Fatiha âyet 5’te:
 • KİŞİNİN BABASINDAN BAŞKASINA BABA DİYE HİTAP ETMESİ CAİZ Mİ?
  Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi vesellem)’in “İslamda bir kimse asıl babası varken bir başkasının babası olduğunu söylerse (onun sülbünden geldiğini iddia ederse) ve bu iddiasını da o kimsenin babası olmadığını, bilerek yaparsa cennet ona haramdır.” Hadîs-i Şerifi delil göstererek baba denmez diyorlar.
 • DİNİMİZDE RESİM HARAM DEĞİL Mİ?
  Hakiki sünnet üzere olan bir âlimin giyimine, sakalına, saçına, şekline, şemailine bakıp ken¬dini tam ona benzetebilmek için hatıra olarak evde resim bulundurmak neden caiz olmasın. Hadisi Şerif:
 • BAŞI AÇIK KADIN HER VAKİT NAMAZ İÇİN ABDEST ALMALI MI?
  Kadının başının açık olması abdesti bozan şeylerin arasında yer almamaktadır. Dolayısıyla abdesti bozulmaz. Ancak başı açık olmasının büyük günahı vardır. Sure-i Nur Âyet 31:
 • TASAVVUFTA BAZI MÜHİM SORULAR VE CEVAPLRI
  Şimdi bir kaç sual vardir. bunu beyan eylesek (iyi olur). Çünkü bazı anlaşılmaz ve çok türlü türlü zan edilen (sual) var. 1. SUAL: ŞERIAT, TARIKAT, HAKIKAT VE MARIFET NEDIR?
 • KADINLAR KENDİ ARALARINDA CEMAAT OLUP NAMAZ KILABİLİRLER Mİ?
  Hanefi Mezhebinin temel kitaplarından olan Mevkûfat (Mülteka Tercümesi) adlı kitapta der ki: Kadınların kendi aralarında cemaat olaması mekruhtur. Zira onlardan biri öne geçerse erkeklere benzemiş olur.

bir ayet, bir hadis

(Sûre-i Fetih, Ayet 27)

"Yemin ederim ki, Rasûlullah'ın rüyası doğrudur. O'nun dini haktır. Siz Mescid-i Haram'a gideceksiniz... (ilâ âhir)."

“Seven kimse sevdiğinin sevgisi ile kendi sıfatını yok ederse, sevgilisinin zatını kendi zatında isbat eder.”

fotoğraf galerisi

bilal nadir hz. hilmi kutlubay hz.

fotoğraflarına bakmak için tıklayın.

mevlid-i şerif

peygamber efendimiz (s.a.v)'den

günümüze mevlid-i şerif hakkında tüm merak ettikleriniz

www.mevlidiserif.com