BAŞI AÇIK KADIN HER VAKİT NAMAZ İÇİN ABDEST ALMALI MI?

Başı açık kadın her vakit namaz için abdest almalı mı?

     Kadının başının açık olması abdesti bozan şeylerin arasında yer almamaktadır. Dolayısıyla abdesti bozulmaz. Ancak başı açık olmasının büyük günahı vardır.

Sure-i Nur Âyet 31:

وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ اَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْد۪ينَ ز۪ينَتَهُنَّ اِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلٰى جُيُوبِهِنَّۖ

“Mü’min kadınlara söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, namuslarını da korusunlar, zinetlerini açmasınlar, bunlardan görünen kısmı müstesnadır (el, ayak ve yüz). Başörtülerini de yakalarının üzerini kapatacak şekilde iyice örtsünler.”

Sure-i Ahzab, Âyet 59:

يَٓا اَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِاَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَٓاءِ الْمُؤْمِن۪ينَ يُدْن۪ينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلَاب۪يبِهِنَّۜ

“Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin hanımlarına söyle, evlerinden çıktıklarında dış örtülerini üzerlerine alsınlar.”

أَنَّ أَسْمَاءَ بِنْتَ أَبِي بَكْرٍ دَخَلَتْ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَعَلَيْهَا ثِيَابٌ رِقَاقٌ فَأَعْرَضَ عَنْهَا رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَقَالَ يَا أَسْمَاءُ إِنَّ الْمَرْأَةَ إِذَا بَلَغَتْ الْمَحِيضَ لَمْ تَصْلُحْ أَنْ يُرَى مِنْهَا إِلَّا هَذَا وَهَذَا وَأَشَارَ إِلَى وَجْهِهِ وَكَفَّيْهِ. (د عن عائشة)

Hz. Âişe’den rivâyete göre, bir gün Hz. Ebû Bekir’in kızı Esmâ ince bir elbise ile Allah Resulunun huzuruna girmişti. Resulullah (Sallallahu aleyhi vesellem) ondan yüz çevirdi ve şöyle buyurdu: “Ey Esma! Bir kadın âdet görmeye başlayınca (yani buluğ çağına gelince) el ve yüzünden başka yerini yabancılara göstermesi caiz değildir.”[1]

لَا يَقْبَلُ اللَّهُ صَلَاةَ حَائِضٍ إِلَّا بِخِمَارٍ. (د عن عائشة)

“Allah Teâlâ ergin kadının namazını başörtüsüz kabul etmez”[2]

Başı açık olmak abdesti bozmaz ama bu Âyet-i Kerime ve Hadis-i Şeriflere göre kendi evinde kimse görmese dahi namaz kılarken başını mutlaka örtmesi ve tesettüre uygun kıyafetle namazını kılması gerekir.

 

 

[1] Ebu Davûd, Libâs, 33.

[2] İbn Mâce, Tahâre, 132; Tirmizî, Salât, 160; Ahmed b. Hanbel, IV, 151, 218, 259Ebu Davud Salat 85, )641).

FOTOĞRAFLARTÜMÜ

Bilal Babam
Hilmi Babam